Paraguay a Uruguaj sa pripravujú na nové pódium so silnejšou argentínskou hmotnosťou
Očakáva sa, že nová plávajúca cena medzi argentínskym pesom a americkým dolárom bude mať v oboch susedných krajinách pozitívne následky
Po oznámeniach Buenos Aires pri zdvíhaní obmedzení na zmenu miestnych váh na americké doláre sa susedia Uruguaj a Paraguaj pripravia na časy, ktoré sa objavujú. Obe krajiny predvídajú rastúci príliv argentínskych cestujúcich, ktorí budú mať úžitok z nového scenára, ktorý v prípade Paraguay zahŕňa aj guaraní v spätnom väzení pred zeleným lístkom.
V Asuncióne, prezident Asociácie Chanking House of Paraguay, Emil Mendoza, dúfa, že viac argentínov prekročí hranicu, aby nakupovali za prijateľnejšie ceny, zatiaľ čo uruguajský ekonóm Nazareno Sánchez, CPA Ferre, poskytuje radosť z počtu cestujúcich.
Okrem toho Mendoza uviedol, že hoci argentínska ekonomika by mohla zažiť lacnejší dolár, očakáva sa, že Paraguayan Guaraní sa bude nachádzať v 8 200 za dolár do konca roka, od ₲ 7 983,94 v utorok. Faktory, ako je 17% pokles poľnohospodárskeho vývozu (napríklad sóje) a používanie dolárov v dolároch obchodníkmi, zvyšujú tlak na Guarani. Neočakáva sa krátkodobá devalvácia dolára, s výnimkou umelých zásahov centrálnej banky Paraguay (BCP).
„Budeme mať hodnotnejšie peso proti doláru, ktoré poskytne Argentáni väčšiu kúpnu silu,“ povedal Mendoza. „Videli sme, že (argentínsky prezident Javier) Milei získal kredity v zahraničí; to prinesie do svojej ekonomiky viac dolárov a urobí túto menu devalvou. Vždy, keď sa kúpna sila zlepší, bude existovať možnosť, že ľudia prichádzajú na náš trh,“ uviedol.
„Od marca sme mali 17% zníženie vývozu poľnohospodárskych výrobkov a mnohí obchodníci sa uchýlili k ich dolárom v dolároch, ktoré vyvíjajú ďalší tlak na túto menu,“ dodal.
Devalvácia oficiálneho výmenného kurzu Argentínou ho priniesla do „modrej“ (eufemizmus pre „čierny trh“), čím sa vzdal výmenných tlakov. Aj keď by to mohlo spôsobiť náhle zvýšenie krátkodobých cien, neočakáva sa, že zmení inflačné trendy, ak sú očakávania trhu kontrolované a vonkajšie faktory zostávajú stabilné.
Zatiaľ čo Uruguajčania si zvykli kúpiť na druhej strane hranice, aby využili širokú výmennú medzeru v Argentíne, nový kontext túto možnosť prakticky vylučuje. Mohlo by to však podporovať uruguajskú ekonomiku prostredníctvom väčšieho dopytu po tovaru a službách, najmä cestovného ruchu, vzhľadom na blízkosť medzi týmito dvoma krajinami, hoci je predčasné dať ho ako samozrejmosť.
„Nedávna flexibilita akcií a výmenného režimu predstavuje významný krok v pláne stabilizácie, ktorý prechádza argentínskou ekonomikou,“ povedal Sánchez pre portál Montevideo. „Implementácia nového systému plávajúcich pásov, hoci zostáva variantom riadeného výmenného kurzu, zmierňuje tlak na BCRA (centrálna banka Argentíny), pretože prestáva brániť špecifickú hodnotu výmenného kurzu a umožňuje cenu pohybovať sa v rámci určitých zavedených marží,“ dodal.
„Jedným z hlavných faktorov, ktorý vysvetlil, prečo bola Argentína pomerne lacnejšia, bola široká priepasť medzi oficiálnym dolárom a paralelným dolárom,“ spomenul tiež. Mnoho cien v Argentíne bolo stanovených podľa oficiálneho výmenného kurzu, zatiaľ čo turisti mohli pristupovať k menom prostredníctvom trhu paralelne s oveľa pohodlnejšou hodnotou. Pretože táto medzera sa znížila „v dôsledku účinku devalvácie“, Uruguajčania z toho už nebudú mať úžitok, vysvetlil. „Vzhľadom na blízkosť medzi týmito dvoma krajinami by však akýkoľvek pokrok smerom k stabilizácii a hospodárskemu obnoveniu Argentíny mohol mať na Uruguaj pozitívne účinky, a to buď zvýšením dopytu po tovaru alebo službách, ako je cestovný ruch.“