Argentína je proti „štandardnej“ rizikovej klasifikácii odlesňovania EÚ
Argentína bola katalogizovaná spolu s Brazíliou a Paraguajom, riskantnejšia ako Uruguaj
Argentína sa formálne postavila proti predbežnej klasifikácii Európskej únie krajiny ako „štandardného rizika“ podľa nariadenia o slobodnom odlesňovaní EÚ (EUDR). Norma, ktorá nadobudne účinnosť v roku 2026, sa snaží zabezpečiť, aby spotrebiteľské výrobky dovážané do EÚ, ako sú sójové bôby, hovädzie mäso, drevo a kakao, nepochádzajú z deforeovaných oblastí po 31. decembri 2020.
Buenos Aires tvrdí, že klasifikácia je „jednostranná a neopodstatnená“, pretože krajina je v súlade s technickými kritériami pre označenie „s nízkym rizikom“ podľa článku 29 regulácie a zdôraznila jej solídnu kariéru v správe lesov, sledovateľnosť výrobkov a právnych predpisov v oblasti životného prostredia, varovanie, že „štandardná“ by mohla poškodiť export.
V dôsledku toho Argentína vykonáva diplomatické a technické rokovania s EÚ, aby požiadala o reklasifikáciu pred úplným uplatňovaním nariadenia v decembri 2025. Vláda a súkromný sektor predložili správu orgánom EÚ s údajmi, ktoré podporujú určenie „nízkeho rizika“.
Argentína okrem toho trvá na tom, že jej odlesňovacie záväzky v rámci dohody o asociácii medzi juhoamerickým Mercadom (Mercosur) a EÚ nezohľadnili pri posudzovaní rizika.
Preto argentínska vláda prezidenta Javiera Milei požiadala o dvojstranný dialóg s EÚ, aby prediskutoval uplatňovanie nariadenia, pričom zdôraznil, že súčasná klasifikácia predstavuje neopodstatnenú obchodnú bariéru, pretože juhoamerická krajina by sa mala považovať za „nízke riziko“.
Brazília a Paraguaj, Mercosur Partners, sa posudzovali aj v kategórii „štandardná“ riziková kategória, zatiaľ čo Uruguaj získala kategóriu „nízko rizika“.